Samsung Galaxy Z Fold6: Combineer 3 producten en ontvang 10% voordeel

Google stelt Android 10 op apparaten vanaf begin 2020 verplicht

Claudia Rahanmetan
Claudia Rahanmetan
8 oktober 2019, 11:54
2 min leestijd

Android 10 verplicht

Lees verder na de advertentie.

XDA heeft aanwijzingen in de nieuwste Google Mobile Services (GMS)-overeenkomst gevonden waaruit blijkt dat 31 januari 2020 de laatste dag is waarop de zoekgigant licenties uitgeeft voor Android-apparaten die op Android Pie draaien. Alle apparaten die na deze datum bij Google worden ingediend, zullen alleen een licentie krijgen als deze op Android 10 draaien. Dat wil dus zeggen dat telefoons vanaf 1 februari op Android 10 dienen te draaien als ze in aanmerking willen komen voor een licentie voor het gebruik van diverse Google-apps en -diensten.

GMS bestaat uit een verzameling met apps en API’s van Google waarvan de Google Play Store (de app-winkel van Google) en Google Play Services (om apps te laten werken) de belangrijkste zijn.

In de tabel hieronder zie je dat Google de uitgifte van licenties voor Android Pie-apparaten na 31 januari 2020 zal staken. Deze Androidversie is op 6 augustus 2018 gelanceerd en fabrikanten hebben dus bijna anderhalf jaar de tijd gehad om hun telefoons te updaten. 

Druk op fabrikanten

Uiteraard kunnen deze fabrikanten de deadline omzeilen door hun telefoons voor deze datum bij Google in te dienen voor goedkeuring. Hoe dan ook, er ligt nu een behoorlijke druk op ze, want het verliezen van de licentie betekent dat de telefoons geen beschikking over Google-apps meer hebben en Huawei weet wat hiervan de consequenties zijn.

Telefoons die niet in aanmerking komen voor een update naar Android 10 kunnen nog een aantal maanden rekenen op goedkeuring maar na de lancering van Android 11 (vermoedelijk in augustus van 2020) komt hier een einde aan. Dat geldt overigens niet voor de beveiligingsupdates.

Fragmentatie terugdringen

Google doet er van alles aan om de fragmentatie onder Android-telefoons terug te dringen maar dat is niet makkelijk. Niet iedereen krijgt meteen de nieuwste Androidversie en in sommigen wachten tevergeefs op een nieuwe update. Fabrikanten hebben namelijk verschillende gebruikersinterfaces, zoals Samsungs OneUI en Xiaomi’s MIUI, die de telefoons  onderscheidend maken, maar door deze interfaces rollen de updates ontzettend langzaam uit.

Google heeft twee tools ingezet die het updateproces moeten vereenvoudigen. De eerste is het modulaire Project Treble waarmee versie-updates voor Android sneller uitgerold kunnen worden. Helaas is uit onze analyse gebleken dat Treble helaas (voorlopig) geen effect heeft gehad. Het tweede project heet Mainline en is bedoeld om beveiligingsupdates voor Android sneller te laten uitrollen.

We hopen dat de verplichtstelling van Android 10 in combinatie met de bovengenoemde twee tools fabrikanten een duw in de goede richting geeft om systeemupdates sneller uit te brengen. Uit onze tussentijdse poll van eind augustus bleek overigens dat 68% van de Androidworld-stemmers een telefoon hebben die op Android Pie draait. Hoogstwaarschijnlijk zal dit percentage begin volgend jaar een stuk kleiner zijn.

Lees meer over